تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


چاه هاي آب در تنگك صفر(تنگك عيال صفر و يا تنگ اول):

  در تنگ و محدوده آن از شرق به غرب و از شمال به جنوب 30 تا 40 دهانه چاه آب وجود داشته كه حدود 10 تا 12 حلقه چاه در خانه هاي مسكوني و مابقي آن در باغ هاي و زمين هاي كشاورزي حفاري شده است. از مهم ترين نكات قابل توجه وجود چاه هاي خانگي بر روي تپه مسكوني تنگك بوده است.
  چرا كه اين تپه سنگلاخي بوده و  وجود ذخيره آب مناسب و كافي براي حفاري اين چاه ها مي بايست وجود داشته باشد.آب اين چاه ها معمولاً براي مصارف خانگي (غير از نوشيدن)بوده و مردم محله تنگك آب آشاميدني خود را از چاه زيّر   Zeyyer  كه در ميان دره و مسير رودخانه فصلي بوده و يا از چاه هاي اُندُر بُندُر Ondor Bondor  تهيه مي كرده اند.
  اما در اين منطقه نياز اهالي به داشتن آب انبار محسوس نبوده چرا كه هيچ يك از خانه هاي محله تنگك داراي آب  انبار نبوده اند و تنها يك حلقه چاه در حياط همه ي خانه هاي وجود داشته است.

   از نكات قابل توجه در حفاري چاه بايد گفت كه مردم اين منطقه براي كاشت درخت انگور نيز مي بايست چاه هاي عميقي حفر كرده تا به آب برسند و سپس چاه را با خاك پر كرده و  در ارتفاع 2 تا 3 متري بوته انگور را ميان آن كاشته و دور تا دور چاه سنگ چين كرده و با خار مي پوشانده اند. تا درخت انگور در برابر گرماي سوزان تابستان دوام آورده و خشك نشوند.

  تعداد دهانه چاه انگور در منطقه تنگك اول 50 حلقه چاه گزارش شده است.


  این مطلب تا کنون 49 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تنگك ,وجود ,كرده ,بوده ,انگور ,منطقه ,وجود داشته ,درخت انگور ,محله تنگك ,قابل توجه ,نكات قابل ,
  چاه هاي آب در تنگك صفر(تنگك عيال صفر و يا تنگ اول):

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 26 مرداد 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر